Orbán Viktor miniszterelnök – mint a Fidesz elnöke – Áder Jánost ajánlotta köztársasági elnöknek a Fidesz-KDNP frakciószövetség esti ülésén - közölte Szijjártó Péter ma este a Képviselői Irodaház aulájában a frakcióülés után. Az új köztársasági elnök feladata az új alkotmány védelme, és megerősítése lesz. Az új államfőt "horgonyemberként" jellemezte Orbán, aki biztonságot áraszt, kiszámítható és tántoríthatatlan. Nem nyert a józan ész: a Fidesz ezzel lépésével az államfői poszt maradék méltóságát is a földbe tiporta, pedig megtehette volna, hogy a tudományos életből jelöljön valakit, aki kevésbé ennyire elkötelezett, hiszen a fontosabb törvényeket már aláírták nekik. Médiafogásként megengedhették volna maguknak, hogy pár törvényt "látszatból" visszadobjon egy olyan elnök, aki kevésbé megosztó.
Az államfő feladata megtestesíteni a nemzet egységét, képviselni az országot külföld felé, és az alkotmányosság felett őrködni. Ezek közül talán a másodikra lehet azt mondani, hogy Áder János alkalmasnak tűnik rá. Orbán egyetemista társaként kezdte, majd a rendszerváltás - lakitelki találkozó, EKA - és a Fidesz oszlopos tagjaként folytatta, az utóbbi időben kissé mellőzve volt, hiszen 2009 óta EP képviselőként ügyködött. Egy politikusnak az EP parlamenti képviselőség az egyik legjobb poszt, hiszen mit hallhattunk Áder Jánosról Schmitt Pál lemondása előtt? Semmit. Élt boldogan, felvette a több milliós EP képviselői fizetést, nem volt média kereszttüzében - legalábbis nem annyira, mint amennyire most lesz -, nem áskálódtak ellene. Most hogy államfő lesz, az ellenzék folyamatos támadásának, lejáratási próbálkozásainak áldozata lesz. Az ember EP képviselőként havonta annyit vihet haza, amennyit mások egy év alatt nem keresnek. Feleslegesnek tűnik ezt a "csendes" politikai pályát elhagyni, és a nevünket teljesen lejáratni, azzal hogy nyíltan pártérdekeket szolgálunk ki, az ország érdekeivel szembemenően (persze az életben a pénzen kívül még rengeteg dolog számít, mint karrier és szakmai sikerek). Gondoljunk csak Schmitt Pálra: ha nem vállalja el az államfői posztot, mi lenne ma vele? Doktori címmel boldogan élne, és az emberek úgy gondolnának rá, mint a kétszeres olimpiai bajnok sportolónkra, igaz, fele ennyi ember sem ismerné a nevét. Annyi azonban bizonyos, hogy az ex-államfő ezzel jobban járt volna. Áder Jánosra ugyanez vár, amennyiben ő is a nemzet golyóstolla címre pályázik. Már pedig előéletét látva nem úgy néz ki, hogy ő lesz a fék a törvényhozásban, és ténylegesen őrködne az alkotmányosság felett.
Azzal, hogy ismét egy párttagot ültettek az ominózus székbe, teljesen lerombolták a maradék tekintélyét is az államfői posztnak. Természetesen az összes köztársasági elnökünk köthető volt valamelyik párthoz, vagy politikai ideológiához, de Schmitt Pált megelőzően egyik elnökünk sem volt ilyen szinten pártkatona. Gondoljunk csak Göncz Árpádra, vagy Sólyom Lászlóra. Egyikük se szolgálta ki minden szó nélkül azt a pártot, amelyik a székhez juttatta, sőt... A kormány a sajtóban folyamatosan azzal védekezik az ellenzéki bírálatok ellen, hogy a fent említett Göncz Árpád is az SZDSZ embere volt. Ám azokban az időkben nem voltak olyan nemzetközi szinten vitatott, demokráciát sértő törvények, mint a médiatörvény, a magánnyugdíjak államosítása, és még sorolhatnám, amit gondolkodás nélkül aláírt volna.Sőt.. Göncz Árpád még megtette azt is, hogy nem írt alá törvényt. Mert ő komolyan gondolta a posztot. Ő nem azt a pártot szolgálta ki, amelyik oda ültette, hanem a nemzetet. Más oldalról nézve Göncz Árpád személye nem volt (de legalábbis Schmitt Pálhoz hasonló magaslatokban) megosztó, a nemzet egységének képviselete az ő személyében jobban volt érzékelhető. Példaértékű költői kérdésként szolgálhat az, hogy vajon hányan mennek el Schmitt Pál 90. születésnapjára ünnepelni? Valószínűleg nem akkora tömeg látogatja meg mint Göncz Árpádot. A Fidesz félreértelmezi az államfő szerepét, és az alkotmányosság feletti "őrködés" jelentését. Schmitt Pál 1,5 év alatt egyetlen törvényre sem kért alkotmánybírósági vizsgálatot, egyetlen egyet sem vétózott meg. Már pedig egy államfő mulasztását jelenti, ha aláír egy törvényt, amiről utólag kiderül, hogy alkotmány ellenes.
Reméljük, hogy a csornai Charles Bronson kellemes csalódást okoz számunkra, és a nemzet érdekét a Fidesz érdeke elé tudja majd helyezni. A remény hal meg utoljára.
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
kzoltana 2012.04.17. 09:21:04
Keljfeljancsi, Áder Jancsi!
Magyar fejlesztésű politikai játék videója látható itt, jobb, mint a Barbie!
www.vagy.hu/tartalom/cikk/2054_keljfeljancsi_ader_jancsi
Nem talpra, magyar!
szokratesz68 2012.04.17. 20:42:53
tisztakéz · http://netes.8x.hu/ 2012.04.17. 21:24:59